Teklif İste
T
E
K
L
İ
F

İ
S
T
E

ETC

AMAÇ

Bu test, Kolay temizlenebilme özelliği olan emayelerin lityum nitrat, sitrik asit ve ketçap testlerine dayanımı test edilmesidir.

 

YÖNTEM

· Uygun kalınlıkta ( 100-120 mikron ) emaye uygulanıp 820 °C pişirilmiş darbesiz plaka üzerine ETC testi uygulanır.

· Plakanın ön yüzeyinde orta kısmına % 5 lik sitrik asit çözeltisi ile asit dayanımı testi yapılır. Asit testi yapılacak plakanın sıcak olmamasına dikkat edilir. Test oda sıcaklığındaki plakaya uygulanır. Asit testinin uygulanacağı bölgeye damlalık ile sitrik asit çözeltisinden 2-3 damla damlatılır. Üzeri cam ile kapatılıp 15 dakika oda sıcaklığında bekletilir. 15 dk.'nın sonunda soğuk suyla yıkanıp, asidin yüzey üzerindeki etkisi değerlendirilir. ( AA, A, B, C ) ve kaydedilir.

· Asit testi yapılan bölge kurulandıktan sonra bu bölgeye 1 spatül topak olmayan granül halinde lityum nitrat konulur. 320 °C fırında 15 dk bekletilir. 15 sonunda fırından çıkarılıp bir süre soğuması beklenir. Lityum nitrat plaka üzerinde donar ve donmuş lityum nitrat lekesi soğuk su ile yıkanıp yüzey üzerindeki etkisi etkisi bıraktığı lekeye göre değerlendirilir ( AA, A, B, C ) ve kaydedilir.

· Asit testi ve lityum nitrat testi yapılmış olan bölgeye 3-4 damla ketçap damlatılır. Spatül ile bu bölge üzerine yayılır. Plaka 320 °C de 30 dakika bekletilir. Önceden hazırlanmış deterjanlı kaynar su içine plaka atılıp 10 dk. bekletilir. 10 dakika sonunda ketçap lekesi çıkartılmaya çalışılır. (Sert sünger ile temizlenir.) Plaka yıkanıp kurulanır. Ketçabın üzerinde bıraktığı lekeye ve kolay çıkıp çıkmamasına dikkat edilir. Kalan leke değerlendirilip kaydedilir.

Uygulama Alanları

play store icon